Polska:
gdzie warto żeglować?Gdzie żeglować w Polsce? – Lista żeglownych akwenów
Wiele osób uważa, że Polska nie posiada zbyt wielu akwenów o warunkach idealnych dla żeglarstwa. Nic bardziej mylnego! Przedstawiamy wam listę polskich jezior, zbiorników wodnych, rzek i innych akwenów polecanych na rejsy jachtami żaglowymi. Po jej przeczytaniu nie będziecie mieli wątpliwości co do tego, że jest gdzie żeglować w Polsce.
Morze Bałtyckie
Morze Bałtyckie to najbliższe i zarazem jedyne morze, znajdujące się w granicach Polski. Akwen ten doskonale nadaje się zarówno do przeprowadzania rejsów na jachtach, jak i na żaglowcach. Rejsy po Bałtyku od wielu lat dostarczają żeglarzom niezapomnianych wrażeń, wielu wspaniałych chwil i przepięknych widoków.Wypływając na Morze Bałtyckie możemy nie tylko przepłynąć wzdłuż brzegów Litwy, Łotwy i Estonii, ale także dopłynąć do Szwecji, odwiedzić szwecką wyspę Gotland lub duński Bornholm.
Wielkie Jeziora Mazurskie
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich rozciąga się od Węgorzewa i ciągnie się przez szereg jezior oraz kanałów na południe, aż do miasteczka Pisz. Trasa ta jest niezwykle różnorodna i bogata w przepiękne widoki. Do wielkich jezior mazurskich zaliczamy Mamry, Dargin, Kisajno, Niegocin, Boczne, Jagodne, Szymoneckie, Tałtowisko, Tałty, Mikołajskie, Śniardwy i Roz. Szlak ten posiada jeszcze szereg rozgałęzień, z których niezwykle piękna jest trasa prowadząca przez jeziora Bełdany i Nidzkie, leżące na terenie Puszczy Piskiej.
Inne jeziora na Mazurach
Poza szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich mamy również do wyboru inne, mniejsze akweny. Są to między innymi jeziora wschodnie, położone w rejonie Orzysza i Ełku, a także grupa jezior położonych w rejonie Ostródy i Iławy (które z jednej strony połączone są Kanałem Elbląskim z Zalewem Wiślanym, a z drugiej pozwalają na przepłynięcie rzeką Drwęcą aż do Wisły). Żeglować możemy również na jeziorze Wigry i Jeziorach Augustowskich.
Pojezierze Pomorskie
Na Pojezierze Pomorskie składa się grupa jezior położonych w rejonie Kościerzyny, z największym w tym regionie jeziorem Wdzydze.
Jeziora te ciągną się od Wisły do Odry. Rejon ten szczyci się przepięknym, górzystym i gęsto zalesionym terenem – będącym wspaniałym miejscem odpoczynku od życia w pośpiechu i hałasie miasta.
Rzeki
Wisła jest żeglowna od wysokości Oświęcimia aż do ujścia. Możliwość żeglowania dają dają nam też rzeki Przemsza, Dunajec, San, Wieprz, Pilica, Bug, Narew, Biebrza (łącząca Narew z kanałem Augustowskim), oraz Pisa (łącząca Narew z systemem Wielkich Jezior Mazurskich). Odra jest jest również rzeką żeglowną, Pływać można też na odcinkach Warty i Noteci. Niewiele rzek nadaje się na rejs na całej swej długości.
Sztuczne zbiorniki wodne
Do największych sztucznych zbiorników wodnych, na których możliwe jest żeglowanie, należą między innymi: zbiornik w Solinie na Sanie, w Rożnowie na Dunajcu, w Goczałkowicach na Wiśle, na Nysie Kłodzkiej oraz w Tresnej na Sole. Sztuczne zbiorniki wodne są budowane dla celów innych niż żeglarstwo, tj. energetycznych i przeciwpowodziowych, ale przy okazji stanowią również wspaniałe akweny dla żeglarzy.