Pechowy Waza

co stało się z najpiękniejszym szwedzkim żaglowcem?
Vasa MUSEET

Cudowny królewski okręt

Królewski okręt Waza był najkosztowniejszym i najpiękniej zdobionym okrętem wojennym zbudowanym w XVII wieku w Szwecji. Jego kadłub zbudowano z tysiąca dębów, na uzbrojenie składały się 64 ciężkie działa, a wysokość masztów wynosiła ponad pięćdziesiąt metrów. Zdobiło go z zewnątrz ponad kilkaset kolorowych i pozłacanych rzeźb. Zbudowany z rozmachem Waza miał przyćmić swoją doskonałością wszystkie inne okręty królewskie swojej epoki. Jednak gdy wypłynął w swój pierwszy, pokazowy rejs, mając zaprezentować się w pełnej krasie przed królem oraz zgromadzonym na brzegu tłumem, zdarzyło się coś, czego nikt się nie spodziewałPiękny okręt przechylił się i zatonął jeszcze w porcie.

Na jego załogę składali się nie tylko marynarze, ale również zwykli ludzie. Wszyscy oni zatonęli wraz z okrętem. Mówi się, że żeglarze nie próbowali się ratować gdyż złość króla mogła okazać się jeszcze gorsza od śmierci.

,,Między godziną czwartą i piątą przechylił się i zatonął nowy wielki okręt Waza” – głosi notatka o tej wielkiej katastrofie.

Specjalne muzeum dla okrętu

Dziś okręt można zobaczyć w szwedzkim Vasa Museet w Sztokholmie. Muzeum zostało zbudowane i dostosowane do potrzeb konserwacji okrętu, gdyż Waza, by nie niszczeć z czasem, wymaga między innymi ściśle określonej temperatury pomieszczenia, a także utrzymywania stałej, odpowiedniej wilgotności powietrza. Ogrom i piękno okrętu robi niezwykłe wrażenie zarówno na ludziach związanych z morzem, jak i tych, którym żeglarstwo jest absolutnie obce.

My już odwiedziliśmy muzeum i gorąco polecamy je każdemu, kto ma okazję odwiedzić Sztokholm.