Siedem Mórz

- historia i znaczenie zwrotu -
Co znaczy dzisiaj?

Historia zwrotu ,,siedem mórz”

Siedem Mórz (eng. Seven Seas) ma swoją historię, której początków można doszukiwać się już w czasach starożytnych. W wielu kulturach różnych okresów historii ,,Siedem Mórz” stanowiło określenie wód wzdłuż morskich szlaków handlowych, regionalnych akwenów lub egzotycznych i odległych oceanów. Zwrotu tego używano na całym świecie, w Grecji, Persji, Rzymie, krajach arabskich a nawet w Chinach i Japonii. Określenie to jest używane od ponad czterech tysięcy lat.
siedemmorz2

Hymn sumerów

Pierwsze odnotowane użycie określenia ” Siedem Mórz ” pochodzi z 2300 roku p.n.e. Nazwa została wtedy użyta i zapisana przez Starożytnych Sumerów w hymnie sumeryjskiej kapłanki Enheduanna do Inanna, bogini miłości, płodności i wojny.

STAROŻYTNA GRECJA

W literaturze greckiej (z której fraza ta przeniknęła do literatury zachodniej ), Siedem Mórz stanowiło określenie dla Adriatyku , Morza Śródziemnego, Egejskiego, Czarnego, Czerwonego, Morza Kaspijskiego, i Zatoki Persikej, również określanej jako ,,morze”.

siedemmorz1

dlaczego siedem?

Cyfra siedem ma duże znaczenie historyczne, kulturowe i religijne, jest często używana w najróżniejszych znanych określeniach: szczęśliwa siódemka, siedem wzgórz Rzymu, siedem dni w tygodniu, siedem cudów świata, siedem krasnoludków, siedem dni stworzenia, siedem czakr, siedem wieków ludzkich, siedem grzechów głównych i siedem cnót. To tylko kilka z ogromnej liczby przykładów.

siedemmorz thumb

Średniowiecze

W średniowiecznej literaturze europejskiej zwrot ten określał z kolei Morze Północne, Morze Bałtyckie, Atlantyk, Morze Śródziemne, Morze Czarne, Morze Czerwone i Morza Arabskie. Były to akweny słabo znane, a więc pełne magicznych zjawisk, groźnych bestii i demonów.

Odkrycie ameryki

Po odkryciu przez Europejczyków Ameryki Północnej koncepcja siedmiu mórz ponownie się zmieniła. Żeglarze zaczęli używać tego określenia m.in. dla Oceanu Arktycznego, Atlantyku, Oceanu Indyjskiego, Pacyfiku, Morza Śródziemnego i Morza Karaibskiego.

siedemmorz4

Znaczenie zwrotu ,,siedem mórz” dzisiaj

W dzisiejszych czasach tradycyjne znaczenie określenia ”Siedem Mórz” ulega niestety zapomnieniu. Niektórzy wciąż się nim posługują i wyznaczają nowoczesny podział siedmiu mórz. Niemniej zwrot ten jest najczęściej używany jako poetyckie określenie, stanowiące pięknie brzmiącą przenośnię, która odnosi się do wszystkich mórz i oceanów świata.