Dlaczego Polacy wybierają Chorwację?

Blisko, przyjaźnie, orientalnie…

Nie bez podstawy Chorwacja traktowana jest przez Polaków jako kraj bliski, swojski. Dzieje się tak na wskutek niewielkiej różnicy kulturowej, cywilizacyjnej czy językowej, u podstaw której leży słowiańskie pokrewieństwo. Patrząc zaś z drugiej strony, podróże na południe Europy mają takie atuty jak śródziemnomorską roślinność, zabytki czy kuchnię, u której podstaw królują owoce morza. Jakie są inne przyczyny, dla których połowa żeglujących Polaków wybiera właśnie ten rejon Europy na eksplorację okolicznych wód?

Krzysztof Olejnik, redaktor naczelny magazynu poświęconego tematyce żeglarskiej, „Wiatr”, pisze, iż Adriatyk jest drugim, po Mazurach, najpopularniejszym akwenem wśród polskich żeglarzy. Czartery i rejsy w Chorwacji to najważniejsze pozycje w katalogach polskich agencji żeglarskich. Bez Adriatyku niektóre z nich nie mogłyby istnieć, bo około 80 proc. klientów wyrusza na czarterowe rejsy właśnie do Chorwacji.

za co tak bardzo pokochaliśmy ten mały kraj?

Z danych zaprezentowanych przez przedstawicieli Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji. wynika, że 85 proc. Polaków wypoczywających w Chorwacji to turyści indywidualni, którzy sami sobie organizują wakacje, czyli bez pośrednictwa biur podróży. Wielu przyjeżdża samochodami i nie tylko wypoczywa w tym kraju, ale także go zwiedza. Również według szacunków ośroda, w ubiegłym roku do Chorwacji udało się 30 tys. żeglarzy z Polski.

dubrownik1

Wnioski:

Dzieje się tak na wskutek dowolności w sposobie spędzania wolnego czasu oraz wrodzonej polskiej indywidualności.
Jest to zatem idealny kierunek dla tych z nas, którzy lubują się w, mówiąc kolokwialnie, zwiedzanie „na własną rękę”.
Jednak Chorwacja to nie tylko miejsce dające nam możliwości indywidualnego toku zwiedzania, proste specjały kuchni śródziemnomorskiej, ale również doskonałe mariny, przyjaźni, pełni ciepła mieszkańcy okolicznych wiosek i miast, słońce, ciepły wiatr, zioła zrywane nad brzegiem zatoki. Chorwacja zachwyca również możliwością zerwania soczystych cytrusów na krzewach, dojrzewającym winem u sąsiada, skalistymi wyspami rozpościerającymi swoje uroki na horyzoncie wodnego szlaku.