Część pierwsza
Żeglowanie to obcowanie z bezkresnymi przestworzami. Stawanie twarzą w twarz z bezkresem wód, pod nieskończonym błękitem ogromu nieba, czując na twarzy nieśmiałe smagania wiatru, który daje namiastkę wolności od obowiązków codzienności, odskocznię dla ciała i zmysłów. Relaks nad wodą konotuje się w głowie czytelnika z poetyckością i ciszą. Piękno otaczającej przyrody nie doprowadzi Nas do jej granic, pod warunkiem, że zadbamy o drobne niuanse, szczegóły, które mogą zaważyć na komforcie Naszej podróży. Z przyjemnością zaprezentujemy więc 11 porad dla początkujących żeglarzy, dzięki którym żadna drobnostka nie zakłóci spokojnego wypoczynku nad taflą wody.
01. Wybierz miękką torbę zamiast walizki
Pakując się na wyjazd żeglarski, zdecydowanie wybierz miękką, poręczną torbę. Materiał jest elastyczniejszym tworzywem niż polikarbonat, z którego wykonana jest klockowata walizka. Po rozpakowaniu nie znajdziemy dla niej miejsca na jachcie.
02. Spakuj się mądrze!
W artykule Co zabrać ze sobą na rejs? poruszyliśmy kwestię listy rzeczy, które należy koniecznie uwzględnić wypływając w rejs. Są na niej między innymi ubrania nieprzemakalne – kurtka przeciwdeszczowa, odpowiednie obuwie z gumową podeszwą. Przydadzą się również: czapka, rękawiczki, polar. Reszta wyposażenia, jakie warto mieć ze sobą, nie odbiega od tego, co dobrze przygotowany podróżnik pakuje na wyjazd: śpiwór, poduszka, dokumenty, telefon i ładowarka.
03. Jeżeli możesz, zrezygnuj ze sprzętu elektronicznego
Przyzwyczajeni do podróżniczych wygód, często na liście rzeczy do spakowania umieszczamy tablet czy laptop. Tymczasem na wodzie nie ma możliwości, aby ładować sprzęt elektroniczny, ponieważ całe dostępne napięcie zużywają komputery nawigacyjne. Sugerujemy zatem ograniczenie sprzętu cyfrowego w swoim turystycznym ekwipunku i zalecamy spakowanie jedynie telefonu komórkowego, który możemy bez problemu naładować w porcie. 😉
04. Zapoznaj się z podstawowymi żeglarskimi terminami
Zapoznaj się z podstawowymi żeglarskimi terminami jeszcze przed wypłynięciem na głębokie wody. Z całą pewnością, ułatwi to komunikację ze skipperem oraz podniesie bezpieczeństwo załogi na jachcie.
05. Poznaj komendy
Jeśli wybierzesz się na rejs ze skiperem, to z całą pewnością, przed wypłynięciem na otwarte wody, zapozna załogę z jachtem oraz komendami i zadaniami, które będziecie musieli na nim wykonać. Usprawni to działania prowadzone na jachcie oraz pomoże w utrzymaniu bezpieczeństwa na nim.
06. Zapoznaj się z prognozą pogody
Zawsze sprawdź prognozy pogody przed wciągnięciem kotwicy i wypłynięciem w rejs. To zagwarantuje komfort psychiczny oraz brak potrzeby samodzielnego prognozowania zjawisk atmosferycznych. Najlepsi żeglarze zawsze są przygotowani i wiedzą jak zachować się w przypadku zawirowań klimatycznych.
Część druga
Poczuć wiatr smagający delikatnie twarz, usłyszeć szum wody, poczuć ciepłe promienie słońca na dziobie statku to marzenie wielu pasjonatów wrażeń, stąd od lat przybywa miłośników żeglarstwa, którzy choć na moment pragną zostać prawdziwymi wilkami morskimi. Początki z żeglarstwem mogą wydawać się problematyczne oraz pozbawione komfortu, dlatego zachęcamy do przeczytania kolejnej porcji wskazówek dla początkujących sympatyków przygód morskich.
07. Wybierz spokojny akwen
Nie wskakuj od razu na głęboką wodę, czyli wybierz miejsce, gdzie wiatr jest łagodny i stały. Dla początkujących, idealnym kursem będzie Chorwacja oraz okalające nią wody. Spokojny wiatr, duża ilość marin oraz ciepła woda to coś, co spodoba się wszystkim sympatykom morskich przygód!
08. Przypomnij sobie podstawy pierwszej pomocy
Mimo dołożenia wszelkich starań w celu zmniejszenia ryzyka, to czasem jego całkowite wyeliminowanie jest bardzo trudne i pojawiają się pewne zagrożenia. Co robić w nagłym przypadku, jakim jest chęć niesienia pierwszej pomocy, jest istotną częścią szkolenia żeglarskiego. Kursy pierwszej pomocy dostarczają podstawowych informacji o tym, jak radzić sobie z wszelkimi urazami, które mogą być poniesione w czasie żeglowania. Kursy te uczą także wyławiania ludzi z wody. Szkolenia takie dostarczają ponadto wiedzy na temat przeprowadzania resuscytacji w sytuacjach, gdy doszło do poważniejszego wypadku. Wszystkie kursy i szkolenia mają na celu zapewnienie, że żeglarze będą w stanie poradzić sobie z wszelkimi sytuacjami, które mogą ich napotkać.
09. Przygotuj się na niemiłe niespodzianki
Wypływając po raz pierwszy w rejs musisz być świadomy, że żeglowanie to nie tylko dobra zabawa i niezapomniana przygoda. Uczestnicy rejsu czasem zmagają się z chorobą morską, narzekają na problemy ze spaniem, gdy wiatr zbyt mocno kołysze jachtem. Podczas rejsu może nam się to wydawać sporą niedogodnością, ale po powrocie do domu wszystkie te przykre niespodzianki zwykle wspomina się ze śmiechem. 😉
10. Pamiętaj, że sami będziecie gotowali posiłki
Konieczność samodzielnego gotowania podczas rejsu jest kolejną różnicą między rejsami i wakacjami w hotelach. Na jachcie jest kuchnia zwana kambuzem, posiłki są przygotowywane przez uczestników rejsu. Dlatego też warto odświerzyć sobie gastronomiczną wiedzę – to nie musi być nic trudnego!