Dubrownik

- historia i atrakcje -
galeria zdjęć

Perła Adriatyku

Chorwacki Dubrownik nie bez powodu zwany jest ,,Perłą Adriatyku”. Korzystne położenie geograficzne ma bardzo duże znaczenie dla renomy oraz wyglądu tego pięknego miasta. Posiada ono wiele zabytków zgrupowanych na niewielkiej powierzchni – jest ich tak wiele, że nie sposób zobaczyć wszystkich ciekawych miejsc jednego dnia, co stanowi doskonały pretekst do powrotu. Od Splitu do Dubrownika rozciąga się, zdaniem wielu, najpiękniejszy pas wybrzeża Chorwacji. Ta część Dalmacji ma do zaoferowania nie tylko wiele starożytnych miast, ale także mnóstwo nadmorskich miejscowości – od zacisznych wiosek rybackich po znane kurorty.

Wielka fontanna onufrego

Na pierwszy rzut oka wcale nie przypomina fontanny. Jest to okrągła, dość  duża budowla, pierwotnie bogato zdobiona, ale po trzęsieniu ziemi w XVII w. uległa zniszczeniu

fontanna onufrego 1
dubrownik placa

Placa – główna ulica dubrownika

Spacerując po Placy warto wejść np. do kościoła św. Zbawiciela, który, jako jedyny, nie doznał uszczerbku podczas trzęsienia ziemi w XVII wieku.

Krótka historia dubrownika

Miasto zostało założone na jednym z morskich szlaków handlowych prowadzących ze wschodu na zachód. Na przełomie XV i XVIw. n.e Republika Dubrownicka uzyskała niepodległość. W 1667 roku silne trzęsienie ziemi  znacząco zniszczyło miasto. Koniec Republiki Dubrownickiej przypisuje się Napoleonowi, który wkroczył na jej tereny w 1806 roku.

Turystyka w Dubrowniku zaczęła się rozwijać po II wojnie światowej, przynosząc olbrzymie zyski ówczesnej Jugosławii. Dlatego po upadku komunizmu Serbowie nie chcieli dopuścić do powstania odrębnego państwa chorwackiego. W październiku 1991 r. Dubrownik zaatakowały wojska serbskie i czarnogórskie – miasto było bardzo łatwym celem zarówno od strony morza, jak i położonych na wschodzie gór. Jednak dzięki umieszczeniu miasta na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO Dubrownik w niecałe 50 lat odzyskał dawną renomę.

Lokrum

Do atrakcji Dubrownika należą przede wszystkim wyżej wymienione zabytki ale oprócz tego jest jeszcze jedna wyspa w pobliżu! Lokrum zwana przeklętą wyspą miłości. Jak głosi legenda, na wyspie ciąży klątwa. Mimo to stanowi ona często odwiedzane miejsce przez turystów :). W 1956 roku na wyspie założono Ogród Botaniczny i ustanowiono rezerwat, w którym rosną eukaliptusy, kaktusy i wiele innych egzotycznych gatunków roślin. Nieopodal ogrodu znajduję się klasztor Benedyktynów, którym działa mała przyjemna restauracja.

lokrum dubrownik chorwacja

Mljet

Z uwagi na to, że nasze wycieczki odbywają się na jachcie proponujemy miejsce w niedużej odległości od Dubrownika: Niesamowity Park Narodowy – Mljet.

Mlejt to jedna z największych wysp Chorwacji. Jest bardzo cenionym miejscem przez turystów – piękno przyrody, dziedzictwo kulturowe i historyczne, niezapomniane krajobrazy… Na wyspie oprócz pływania i nurkowania, osoby preferujące aktywne formy wypoczynku mają do wyboru piesze wędrówki, kolarstwo górskie, żeglowanie, wędkowanie i alpinizm jaskiniowy.

mljet kolo dubrownika

Galeria zdjęć z dubrownika i okolic