Co wziąć na rejs

utworzone przez | Sty 16, 2018 | Poradnik

Co zabrać ze sobą na rejs? Co powinienem/powinnam spakować?

Jest to pytanie dręczące większość osób, które nigdy nie żeglowały, ale nie tylko. Dlatego przygotowaliśmy ten spis wskazówek, które mają na celu pomóc w odpowiednim doborze rzeczy do spakowania na rejs zarówno po ciepłych, jak i po chłodniejszych akwenach. Mamy nadzieję, że nasza lista pomoże wam w przygotowaniu się do wyjazdu!

Rozmiar torby ma znaczenie

Bagaż najlepiej spakować do miękkich toreb lub worków żeglarskich, gdyż przestrzeń bagażowa na jachcie jest ograniczona. Z tego powodu należy stanowczo unikać walizek lub plecaków z metalowymi stelażami.

Wilgoć, zimno i cebula

Najlepszym sposobem ubierania się na rejsach w chłodniejszych akwenach jest zakładanie wielu warstw, na tzw ,,cebulkę”. Na wszelki wypadek można podzielić pakowane rzeczy i zapakować je do foliowych toreb.

Kremy i leki

Na każdy rejs warto wziąć ze sobą małą apteczkę. Lepiej nie użyć któregoś ze środków, niż nie mieć go, w sytuacji kiedy byłby potrzebny. Kupno leków i środków pielęgnacji podczas rejsu jest zazwyczaj nieco trudniejsze, niż wyposażenie się w nie przed wyjazdem. Dlatego też zalecamy każdemu wzięcie podstawowych kremów i leków.

Ochrona skóry

ważne jest, by nie zapomnieć o kremie z odpowiednio wysokim filtrem UV (zależnie od miejsca rejsu) lub kemie ochronnym na mróz, oraz kremie nawilżającym.

Stosowane na codzień

Leki przepisane przez lekarza powinniśmy zabrać w takiej ilości, aby starczyło ich profilaktycznie na dwa lub trzy dni dłużej niż trwa planowany wyjazd.

Choroba morska

Warto również wziąć leki na chorobę morską, ponieważ bywa uciążliwa dla niektórych osób. Leki mogą się przydać zwłaszcza, gdy ruszamy w rejs po raz pierwszy.

Ciepłe akweny

przykładowe kierunki
Chorwacja, Grecja, Włochy, Turcja, Maroko, Karaiby

Dokumenty (paszport, dowód osobisty)

Lekka, nieprzemakalna kurtka

Lekki polar na chłodniejsze dni

Lekka, przewiewna odzież (najlepiej jasna)

Nakrycie głowy, najlepiej lekkie i jasne

Okulary przeciwsłoneczne (najlepiej na smyczce)

Krem z dużym filtrem UV

Obuwie na jasnej i miękkiej podeszwie,

Strój kąpielowy

Buty do pływania dla ochrony stóp: dno oraz plaże Adriatyku pokryte są jeżowcami i ostrymi kamieniami

Jeżeli zamierzacie wziąć telefon i aparat fotograficzny, dopilnujcie, aby były odpowiednio zabezpieczone (smycz do zawieszenia, ew. nieprzemakalne etui)

Dodatkowo polecamy: podstawowe leki – np. na chorobę morską, płetwy, sprzęt do nurkowania, gitarę

Zimne akweny

przykładowe kierunki
Skandynawia, Anglia, Morze Północne, Morze Bałtyckie

Uwaga! Niech przyjemna pogoda na plaży nas nie zmyli! Temperatura odczuwalna na morzu w trakcie rejsu jest znacznie niższa, niż temperatura na najbliższym lądzie.

Dokumenty: paszport i/lub dowód osobisty.

Ciepły śpiwór

Sztormiak

Co najmniej jeden komplet ciepłej odzieży
(tj. kurtka, polar, sweter, gruby dres)

Ciepła czapka i szalik

Grube, nieprzemakalne rękawice (np. narciarskie)

Obuwie na jasnej i miękkiej podeszwie

Okulary przeciwsłoneczne (najlepiej na smyczce)

Jeżeli zamierzacie wziąć telefon i aparat fotograficzny, dopilnujcie, aby były odpowiednio zabezpieczone – smycz do zawieszenia na szyi, nieprzemakalne etui itp)

Polecamy: bieliznę termiczną, podstawowe leki, np. na chorobę morską, krem z filtrem UV

Wyposażenie podstawowe:


Dokumenty
  / na rejsy poza granicami UE konieczne jest wzięcie paszportu, w granicach strefy Schengen można żeglować posiadając przy sobie jedynie dowód osobisty, jednak najlepszym dokumentem wciąż pozostaje paszport. Warto także zabrać ze sobą: prawo jazdy, uprawnienia nurkowe, windsurfingowe itp.

 

Pieniądze  / Przed wyjazdem dobrze jest zaopatrzyć się profilaktycznie w walutę kraju docelowego oraz tranzytowych (szukanie kantorów i banków często stanowi dosyć uciążliwe utrudnienie w podróży) Karty kredytowe stanowią znacznie lepszy i bezpieczniejszy sposób przetrzymywania gotówki, niż noszenie przy sobie większej ilości pieniędzy.

 

Odzież  / ubrania należy dobrać odpowiednio do spodziewanych warunków pogodowych oraz pory roku. Odzież powinna być przede wszystkim praktyczna i wygodna.

  • Do gorących krajów należy zabierać ubrania lekkie i przewiewne, najlepiej w jasnych kolorach, gdyż takie najlepiej chronią przed słońcem. Bardzo ważne jest zabranie odpowiedniego nakrycia głowy, które ma za zadanie chronić przed udarem słonecznym. Nie powinniście zapominać o lekkiej bluzie lub polarze na chłodniejsze wieczory
  • Do krajów chłodnych należy koniecznie zabrać ciepłe, nieprzemakalne ubrania, rękawiczki, ciepłą czapkę i szalik. Przydatna może się okazać również bielizna termiczna.
  • Sztormiak – w ciepłych krajach opady są raczej rzadkie, lecz dobrze jest być przygotowanym na niespodziewane pogorszenie warunków pogodowych – dobrze jest wziąć chociażby przeciwdeszczową kurtkę. Z kolei na rejsach w chłodniejszych krajach, gdzie opady mogą być dosyć uciążliwe, odpowiedni sztormiak powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia.
  • Obuwie – do poruszania się na jachcie najlepsze jest obuwie o miękkiej podeszwie. Kolor ma znaczenie i często zdecydowanie preferowane jest posiadanie butów z białą podeszwą, gdyż nie niszczy ona pokładu jachtu.

Ochrona oczu  / należy pamiętać aby zaopatrzyć się w wygodne okulary przeciwsłoneczne (najlepiej z filtrem UV), które dobrze jest nosić ze specjalną smyczą.

Higiena  / środki oraz przybory higieny osobistej oraz ręczniki i klapki pod prysznic.